Kategorie
Ludzie

Iron Maiden na polskim weselu…

W 1984 roku legendarna brytyjska grupa muzyczna Iron Maiden wyruszyła w trasę koncertową promującą album „Powerslave”. Trasa swoim zasięgiem objęła ponad 300 koncertów zagranych w 28 krajach, a trwała aż 13 miesięcy.

Pierwsze pięć koncertów odbyło się w Polsce.

Dokładnie 11 sierpnia 1984 roku grupa przybyła do Poznania. Koncert odbył się w poznańskiej hali Arena. Po koncercie członkowie zespołu udali się do hotelu Marcury, w którym nocowali. Szybko jednak zdecydowali się go opuścić w celu wypicia drinka, gdzieś na mieście.

Dziennikarz Roman Rogowiecki, który w tamtym czasie towarzyszył zespołowi w trasie opowiada, że udali się oni do pierwszego napotkanego po drodze lokalu – restauracji „Adria”. Na miejscu pojawił się problem z wejściem do środka ponieważ trwało tam wesele. Nazwa Iron Maiden zadziałała, bo w końcu były to złote czasy tego zespołu. Zostali wpuszczeni do środka i stanęli przy barze. Goście weselni nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niektórym z pewnością przez głowę przemknęła myśl, że pora już odstawić wódkę. Po jakimś czasie ktoś rzucił hasłem, że może by coś zagrali, a oni zgodzili się bez wahania. Zespół muzyczny, który przygrywał tej nocy ponad trzystu gościom weselnym oddał Brytyjczykom swoje instrumenty. Iron Maiden zagrali na polskim weselu dwa utwory „Smoke On The Water” (Deep Purple) i „Tush” (ZZ Top). Zdecydowali się na zagranie coverów ponieważ jak sami stwierdzili nie mieli w swoim repertuarze nic tanecznego.

Piotr Żmudziński, pan młody z tamtego wesela twierdzi, że przez całe lata opowiadał wszystkim tą historią, ale zazwyczaj nikt nie chciał mu w nią uwierzyć. Sam wspomina tamtą noc w następujący sposób:

Zabawa zaczęła się o szóstej. Restauracja miała dwa piętra, na dole tańczyliśmy, na górze, na antresoli, były stoliki. Jemy kotlety, pijemy wódkę. Weselna kapela gra Bajm i Lady Pank, ludzie tańczą… Nagle przed północą kuzyn żony krzyczy: Iron Maiden gra!. I ciągnie nas na antresolę. Patrzę i myślę: prawdziwi czy przebierańcy? Byli jak z innej bajki – kolorowo ubrani, wyluzowani, sympatyczni.”

 

Poniżej wideo z pamiętnego wesela:


Niektórzy, podobno naoczni świadkowie tego wydarzenia twierdzą, że muzycy po krótkim występie nie opuścili wesela i bawili się na nim przez dobre kilka godzin.

Kultowy lokal „Adria”, w którym przez pół wieku odbywały się przeróżne dancingi został zburzony w 2009 roku. W jego miejscu Międzynarodowe Targi Poznańskie wybudowały jedną ze swoich hal.

Lokal "Adria" w Poznaniu.
Źródło: fotopolska.eu

Trzydzieści lat po tych wydarzeniach, 24 czerwca 2014 roku grupa Iron Maiden ponownie zagra w Poznaniu. Tym razem koncert odbędzie się na Inea Stadionie, bilety są już w sprzedaży – ceny zaczynają się 159zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.