Kategorie
Ludzie

Inspirująca prostytutka

Każdy, przynajmniej 4 razy w życiu musiał słyszeć o grupie The Police ze Stingiem na czele. Wydaję mi się, że przynajmniej raz w życiu powinniście także słyszeć ich ponadczasowy przebój „Roxanne”. Jeśli nie, to dzisiaj będziecie mieli szansę to nadrobić. „Roxanne” to wyjątkowy utwór. Początkowo niedoceniony, a nawet odrzucony przez wszystkie największe stację radiowe ostatecznie znalazł się tam gdzie jego miejsce – wśród 500 Najlepszych Utworów Wszech Czasów według magazynu „Rolling Stone”. O czym jest i jak powstał? Dzisiaj Wam o tym opowiem…

Był to rok 1977. The Police przebywali wtedy w Paryżu. Nocowali w hotelu wokół którego kręciło się wtedy bardzo wiele kobiet lekkich obyczajów. Nie uwierzycie… ale to właśnie jedna z tych francuskich prostytutek stała się inspiracją dla Stinga. Przyglądając się jej z okna swojego hotelu stworzył jeden z największych przebojów w historii muzyki.

 

 

Aranżacją muzyczną zajął się Stewart Copeland, perkusista zespołu. To właśnie dzięki jego „czarodziejskim” pałeczką utwór zyskał tak wyjątkowe brzmienie. Odpowiednio zaaranżowany, często wykorzystywany jest jako podkład muzyczny przez ludzi tańczących tango.

 

Ciekawym elementem utworu, który zdziwił lub nawet zaciekawił niejednego spostrzegawczego słuchacza są chaotyczne, zafałszowane odgłosy fortepianu na początku utworu. Po chwili słychać także śmiech Stinga…. bo to właśnie on podczas nagrywanie utworu oparł się tyłkiem o otwarty fortepian.

 

Sam tytuł utworu nie posiada jakiegoś specjalnego znaczenia. „Roxanne” – taki napis widniał na przypadkowym plakacie, który wisiał w holu paryskiego hotelu.

 

Jak już wspomniałem na wstępie utwór miał bardzo duże kłopoty z przebiciem się do stacji radiowych. Dlaczego? Z jednego prostego powodu – opowiadał o francuskiej prostytutce. The Police promowali tą piosenką swój album „Outlandos d’Amour” wydany w 1978 roku.

 

„Roxanne” po latach została w końcu doceniona…

 

 

Posłuchajcie…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.